Fri frakt över 599 kr    1-3 dagars leverans     Svenskt familjeföretag sedan 1961
Laddar

Gütermann Top Stitch

Dekorativ sytråd för toppstickningar och synliga sömmar

Gütermann Top Stitch är en kraftigare sytråd som är utvecklad för dekorativa toppstickningar och synliga sömmar. Den ger ett tydligt och professionellt sömresultat och passar utmärkt när sömmen ska bli en del av designen.

Tråden kan användas på många olika material, exempelvis denim, canvas, twill, linne, bomull och kraftigare tyger. Här hittar du Gütermann Top Stitch i flera färger för både dekorativa kontrastsömmar och sömmar som harmonierar med tyget.

Osäker på vilken färg du ska välja?
Färgkarta för Gütermann Top Stitch (PDF)

Gütermann Top Stitch Symaskinskungen.se
Visar 1-30 av 41 artiklar

Produkter

Vad är Gütermann Top Stitch?

Gütermann Top Stitch är en kraftigare sytråd som är utvecklad för synliga dekorativa sömmar. Den används när sömmen inte bara ska hålla ihop materialet, utan även bidra till plaggets eller projektets utseende.

Den jämna trådkvaliteten ger tydliga och välmarkerade sömmar med ett professionellt resultat.

När passar Top Stitch bäst?

Top Stitch passar utmärkt för:

  • Dekorativa toppstickningar
  • Kontrastsömmar
  • Jeans
  • Jackor
  • Väskor
  • Canvas
  • Heminredning
  • Kraftigare bomullstyger
  • Detaljsömnad där sömmen ska synas

Därför väljer många Gütermann Top Stitch

Top Stitch ger kraftigare och mer framträdande sömmar än en vanlig sytråd. Den är ett populärt val när du vill framhäva detaljer, skapa dekorativa stickningar eller ge dina projekt ett mer exklusivt och professionellt utseende.

Tips från Symaskinskungen

För bästa resultat rekommenderar vi att använda en toppstickningsnål (Top Stitch Needle) eller en jeansnål, beroende på material. En något längre stygnlängd framhäver de dekorativa sömmarna och ger ett snyggare resultat.

Vi rekommenderar att använda Gütermann Top Stitch som övertråd och Gütermann Alla Tygers Tråd som undertråd för ett jämnt och balanserat stygnresultat.

Vanliga frågor

Vad används Gütermann Top Stitch till?

Den används för dekorativa toppstickningar, kontrastsömmar och andra synliga sömmar där tråden ska vara en del av designen.

Är Top Stitch bara för jeans?

Nej. Den passar lika bra till jackor, väskor, heminredning, canvas, bomull och många andra material.

Behöver jag en speciell nål?

För bästa resultat rekommenderas en toppstickningsnål eller en jeansnål, beroende på vilket material du syr i.

Kan jag använda Gütermann Alla Tygers Tråd som undertråd?

Ja, vi rekommenderar att använda Gütermann Top Stitch som övertråd och Gütermann Alla Tygers Tråd som undertråd för ett jämnt och balanserat stygnresultat.

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.