Maskinen syr med 2, 3 eller 4 trådar, vilket möjliggör sammanfogning, överkastning och dekorativa overlocksömmar. Den är utrustad med elektronisk luftträdning av griparna, vilket gör trädningen snabb och strukturerad.
Differentiell matning gör det möjligt att justera tygtransporten för att undvika rynkning eller uttänjning i elastiska material. Stygnlängd och skärbredd kan justeras för att anpassa sömmen efter projekt och material.
Egenskaper och funktioner
Elektronisk luftträdning
2-, 3- och 4-trådig sömnad
Differentiell matning
Justerbar stygnlängd
Justerbar skärbredd
Fällbar kniv
LED-belysning
Hög sömhastighet
Användningsområde
Maskinen är anpassad för trikå, stretchmaterial och vävda tyger där en professionell och hållbar kant krävs. Den lämpar sig för plaggkonstruktion, barnkläder och sportplagg.
För vem passar produkten?
PFAFF® admire™ air 5000 passar användare som vill ha en overlock med förenklad trädning och effektiv hantering. Modellen lämpar sig för engagerade hobbyanvändare som prioriterar hastighet och precision.
Övrig information
admire™ air 5000 ingår i Pfaffs overlocksortiment och är utvecklad för att kombinera luftträdning med stabil konstruktion. Maskinen är framtagen för konsekventa sömresultat vid regelbunden användning.