Villa Villekulla - ett charmigt trikåtyg från Pippis värld
Välkommen till Pippi Långstrumps härliga värld! Detta fina trikåtyg med Villa Villekulla-tema är inspirerat av Astrid Lindgrens älskade berättelser om världens starkaste flicka.
Den beige bottenfärgen ger tyget ett mjukt och harmoniskt uttryck. Ett härligt val för dig som vill sy personliga barnkläder med en lekfull och nostalgisk känsla.
Sy bekväma barnkläder för lek och äventyr
Trikå är ett mjukt och elastiskt material som passar utmärkt till kläder där både komfort och rörelsefrihet är viktigt.
Sy exempelvis en fin klänning, en T-shirt, en långärmad tröja, leggings eller en mysig pyjamas. Tyget passar även till mössor och andra mindre syprojekt.
Den beige färgställningen är dessutom enkel att kombinera med enfärgad trikå för att skapa matchande detaljer och personliga plagg.
Ett tyg fyllt av fantasi och skaparglädje
Pippi Långstrump har inspirerat generationer av barn med sitt mod, sin självständighet och sin fantastiska fantasi.
Med detta charmiga Villa Villekulla-tyg kan du skapa egna plagg som för tankarna till Astrid Lindgrens älskade berättelser. Perfekt när du vill sy något alldeles speciellt till barn eller barnbarn.